آی میتران

تجربه یک آنلاین متفاوتمعرفی آزمایشگاه ها و کارگاه های رشته برق

معرفی آزمایشگاه ها و کارگاه های رشته برق

سلام وقت بخیر

اگر دانشجوی برق هستید یا اینکه به تازگی در این رشته قبول شده اید و یا اینکه می خواهید اطلاعاتی از آزمایشگاه هاو کارگاه های این رشته داشته باشید این پست برای شما مفید خواهد بود.

رشته برق دارای آزمایشگاه ها و کارگاه های زیر می باشد :

  1. آزمایشگاه اندازه گیری
  2. آزمایشگاه الکترونیک
  3. آزمایشگاه دیجیتال
  4. آزمایشگاه مدارهای الکتریکی
  5. الکترونیک صنعتی
  6. آزمایشگاه هیدرولیک
  7. آزمایشگاه کنترل صنعتی
  8. کارگاه سیم پیچی
  9. آزمایشگاه ماشین های الکتریکی

1- آزمایشگاه اندازه گیری :
 آشنایی دانشجویان با دستگاه های اندازه گیری در آزمایشگاه مثل منبع تغذیه DC،مولتی متر و فانکشن ژنراتور- آشنایی با نحوه اتصال بر روی برد بورد- شناختن مقاومتها وخواندن آنها ازروی رنگ و اندازه گیری با مولتی متر- آزمایشات مربوط به  KVL و KCLوتقسیم ولتاژ و تقسیم قانون جمع آثار- آشنایی با اسیلوسکوپ و نحوه کار آن – اندازه گیری ولتاژدامنه و دوره تناوب و فرکانس یک موج سینوسی از روی اسیلوسکوپ .
2- آزمایشگاه الکترونیک:
آشنایی دانشجویان با دستگاه های اندازه گیری- ،زمایشات مربوط به KVL وKCL– آشنایی با دیود و آزمایش مربوط به منحنی مشخصه دیود- مدارات برشگر- مدار نیم موج- مدار تمام موج باسروسط ترانس-مدارتمام موج پل- مدارRLC (نژید)- آشنایی با ترانزیستوروپایه های آن – آزمایش مربوط به پیدا کردن نقطه کار ترانزیستور – آزمایش امیتر مشترک – فیلتر بالا گذر – فیلتر پایین گذر.
3- آزمایشگاه دیجیتال:
آشنایی دانشجویان با برد منطقی موجود در آزمایشگاه – شناختن IC ها و نحوه عملکرد آنها – بررسی درستی جدول صحت IC های AND،OR، NOT،NAND،NORوXOR– آزمایش مربوط به مدارات جمع کننده (مدارنیم جمع کننده، تمام جمع کننده)-مدارات تفریق کننده – مدارات مقایسه کننده – آشنایی باseven segment– آزمایش مدار مولتی پلکسروتشکیل جدول صحت – آزمایش مدار دیکسودر و تشکیل جدول صحت – آزمایش مدارت فیلیپ فلاپ JK،RS،T وتشکیل جدول درستی – آزمایش مدارات شمارنده.
4- آزمایشگاه مدارهای الکتریکی:
آشنایی دانشجویان با دستگاه های اندازه گیری آزمایشگاه – براساس قانون اهم مقدار جریان و ولتاژو مقاومت های مدار الکتریکی را اندازه گیری می کنند (بررسی قانون اهم)-دوستی روابط V=RI،R=V/I،I=V/R    -تقسیم جریان وتقسیم ولتاژ در سه مقاومت سری – تقسیم جریان در سه مقاومت موازی – بررسی قوانین کیرشهف(KCL،KVL)- بررسی آزمایشات مربوط به حرارت تونن و نورتن – بررسی و رسم منحنی شارژ و دشارژ ولتاژ خازن در مدارات DC- بررسی مدارات RL وRC سری و موازی تعیین فرکانس رزنانس و پهنای بلند مدارات RLC.
5- الکترونیک صنعتی :
تریستور (SCR) و روش تست سالم بودن آن – رسم منحنی مشخصه تریستور – آزمایشات مربوط به روشن و خاموش کردن تریستور – آشنایی با دیاک و روش تست و رسم منحنی مشخصه دیاک – آشنایی و روش بررسی تست ترایاک رسم منحنی مشخصه مربوط به ترایاک –UJT، PUT و بررسی منحنی مشخصه ها – سایر آزمایشات برروی بردهای آماده خریداری شده توسط دانشگاه که مخصوص آزمایشات الکترونیک صنعتی است انجام شد.
6- آزمایشگاه هیدرولیک :
3- جلسه اول به صورت تئوری شامل آشنایی با اصول بستن مدار معرفی انواع کمپرسورها و نحوه عمل ان معرفی شیرهای هیدرولیکی و طرز کار آن – در جلسات عملی آشنایی با اطلاعات لازم جهت بستن یک مدارهیدرولیکی به صورت عملی – طراحی مدار توسط دانشجویان و بستن همان مدار در آزمایشگاه مثل مدار راه اندازی یک سیلندر و پیستون دو طرفه .

7- آزمایشگاه کنترل صنعتی :
جلسات اول به صورت تئوری جهت آشنایی دانشجویان با نحوه برنامه نویسی PLC و نوشتن برنامه های کنترلی جهت راه اندازی دستگاههای صنعتی – و آزمایش آن برروی دستگاههای خریداری شده کنترلی موجود در آزمایشگاه که دارای PLC نیز هستند .
8- کارگاه سیم پیچی :
جلسات اول به صورت تئوری جهت آشنایی دانشجویان با محاسبات سیم بندی و رسم دیاگرام گسترده و محاسبه تعداددور وقطر سیم موتورها- در جلسات عملی محاسبه و ساخت ترانسفورماتور (سیم پیچی ترانسفورماتور)

9- آزمایشگاه ماشین های الکتریکی :

در این آزمایشگاه با انواع ماشین الکتریکی جریان متناوب و جریان مستقیم آشنا می شوید. این ماشین ها در دو نوع موتور و ژنراتور آزمایش می شوند. در هر آزمایش خواسته های متفاوتی همچون منحنی بی باری، بارداری و... خواسته می شود. معمولا در ابتدای هر جلسه اطلاعاتی در رابطه با همان آزمایش داده می شود.
مهران ایمانی هستم فارغ التحصیل رشته برق قدرت. عاشق طراحی در زمینه برق ، سایت و همچنین کد نویسی به زبان php هستم. امیدوارم بتونم دانشی رو که دارم از طریق آی میتران به اشتراک بذارم.

ارسال یک نظر جدید

نام شما
ایمیل (منتشر نخواهد شد)
آدرس وبسایت
کد امنیتی