آی میتران

امروز شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸

فایل جادویی در طراحی قالب آپادانا

فایل جادویی در طراحی قالب آپادانا

فایل جادویی در طراحی قالب آپادانا

سلام وقت بخیر

اگر جزو طراحان قالب های آپادانا می باشید باید به شما بگویم تعدادی فایل جادویی در این سیستم می باشد. فایل های جادویی فایل هایی هستند که بودن یا نبودن آنها در سیستم اختلال ایجاد نمی کند اما در بسیاری از موارد به یک دست بودن طراحی کمک بسیاری می کند. در برخی موارد دیده اید که ارور 404 داخل قالب خود سایت نمایش داده می شود و یا اینکه در قالب خود مدیریت محتوا باشد، اما در این سیستم استفاده از این فایل های جادویی باعث متمایز شدن قالب و پوسته از سایر سیستم ها می باشد و به اختصاصی تر شدن قالب کمک زیادی می کند.

دقت داشته باشید برای طراحی اختصاصی قالب بایستی به تگ های این فایل های جادویی مشرف باشید.


home.tpl : اگر این فایل در روت پوشه قالب شما قرار بگیرید در بدو ورود (آدرس سایت http://imitran.ir) با محتویات این فایل روبرو خواهد شد و پس از آن طبق لینک می توانید کاربر را به محل های دیگر هدایت کنید. برای مثال می توانید در بدو ورود زبان های سایت را بگذارید یا خوش آمدگویی و... را بارگذاری نمایید.

singel-post.tpl : در صورتی که این فایل در روت قالب وجود داشته باشد در صفحه نمایش تک پست از آن استفاده خواهد شد. توابع، تگ ها و طراحی این فایل مثل فایل body.tpl می باشد با این تفاوت که در صفحات ادامه مطلب اجرا می شود.

error-400.tpl : زمانیکه این فایل در روت پوشه قالب باشد در صفحه خطای مربوطه از این استفاده می شود.

error-403.tpl : زمانیکه این فایل در روت پوشه قالب باشد در صفحه خطای مربوطه از این استفاده می شود.

error-400.tpl : زمانیکه این فایل در روت پوشه قالب باشد در صفحه خطای مربوطه از این استفاده می شود.

error-500.tpl : زمانیکه این فایل در روت پوشه قالب باشد در صفحه خطای مربوطه از این استفاده می شود.

error-503.tpl : زمانیکه این فایل در روت پوشه قالب باشد در صفحه خطای مربوطه از این استفاده می شود.

contact-us.tpl : زمانیکه این فایل در روت پوشه قالب قرار بگیرد می توانید برای دیزاین تماس با ما استفاده نمایید.

برای عمل کردن تماس با ما باید ابتدا وارد ماژول تماس با ما بشوید و سپس در خط 16 فایل config.php یک متغیر global با نام tpl$ ایجاد نمایید در غیر اینصورت با ارور روبرو خواهید شد. در زمان برنامه نویسی تعریف این متغیر فراموش شده است.

search.tpl : زمانیکه این فایل در روت پوشه قالب قرار بگیرد می توانید برای دیزاین جستجو استفاده نمایید.

اگر بخواهید صفحه موبایل را هم اختصاصی نمایید باید در پوشه قالب یک پوشه با نام mobile ایجاد کنید و سپس فایل های زیر را درون آن ایجاد نمایید.

mobile/index.tpl : صفحه index موبایل را نشان می دهد.

mobile/single.tpl : در این فایل می توانید محتویات تک پست را اختصاصی کنید.

اگر قالب ثبت نام و لاگین و ... (مربوط به اکانت) را هم بخواهید اختصاصی کنید باید در روت پوشه قالب خود یک پوشه با نام account ایجاد نمایید و فایل هایی که در زیر با آن اشاره می کنیم هر کدام بخشی از اکانت می باشد.

account/register.tpl : محتویات صفحه ثبت نام.

account/login.tpl : محتویات صفحه لاگین.

account/logout.tpl : محتویات صفحه خروج ( می توانید ایجاد نکنید).

account/members.tpl :محتویات فهرست کاربران.

account/profile.tpl : محتویات پروفایل کاربر.

account/index.tpl : مشخصات کلی کاربر (ریدایرکت بعد از لاگن موفق)

account/profile-edit.tpl : محتویات تغییر پروفایل.

account/change-password.tpl :محتویات تغییر پسورد.

account/change-avatar.tpl :محتویات تغییر تصویر کاربری.

account/forget.tpl : محتویات فراموشی پسورد.

account/menu.tpl : محتویات دسترسی سریع.
مدیر آی میتران وبسایت شخصی
مهران ایمانی هستم فارغ التحصیل رشته برق قدرت. عاشق طراحی در زمینه برق ، سایت و همچنین کد نویسی به زبان php هستم. امیدوارم بتونم دانشی رو که دارم از طریق آی میتران به اشتراک بذارم.

10 نظر ارسال شده. نفر بعدی شما باشید!

 • سلام دوباره به مدیر محترم و زحمت کش چت من یه سوال داشتم وقتی میرم برای سایتم قوانین تعریف کنم بعد از زدن دکمه ویرایش با اخطارHacking attempt! مواجه میشم معنیش چیه؟


  پاسخ مدیر سایت:
  سلام وقت بخیر.

  در حالت کلی این ارور در 3جا رخ میده.

  ببینید دوتا مورد می تونه در این حالت باعث این ارور بشه.

  1- شما در قوانینی که تعریف می کنید از عبارت های html که باعث حملات xss می شود استفاده می کنید. (اگر قوانین رو از سایت دیگر کپی می کنید این احتمال بسیار است)

  2- اینکه در یک جایی از سیستم چک میشه شما مدیر هستید به مدیریت دسترسی دارید یا نه در این حالت هم این ارور رخ می ده.

  3- د

  برای رفع این مشکل ها :

  1- چند خط نوشته ساده بنویسید و امتحان کنید اگر مشکل نداشت که بدانید عبارات خطرناک در جملات شماست.

  2- چون آپادانا بعد از احراز هویت کوکی تقریباً بینهایت میزنه (تا زمانیکه خروج رو نزنید در آن سیستم حراز شده اید). یکبار خارج شوید و دوباره لاگین کنید و امتحان کنید اگر مشکل حل نشد.

  اگر مشکل شما حل نشد باید توسط یه برنامه نویس چک بشه.
 • سلام ادمین محترم مشکل حل شد ممنون


  پاسخ مدیر سایت:
  سلام. خدارو شکر. مشکل از مواردی که گفتم بود؟
 • سلام ادمین محترم از بابت جواب هایی که به من میدید از شما سپاسگذارم تمام مشکلات و سوال هایی که داشتم با جواب هایی که شما به بنده داده اید تا کنون حل شده است یه سوال داشتم البته بیشتر می خواستم نظرتون بدونم به نظر شما اگه تو فایل ربات از موتور های جستجو در خواست کنم به صفحه ی counter/robots.html و از این قبیل صفحات آمار گیر نرود برای سئو بهتر نیست شاید این مطالب را موتور جستجو تکراری حساب کند


  پاسخ مدیر سایت:
  سلام. طبق اعلام رسمی گوگل و البته تجربه شخصی ما باید گفت مطالب تکراری برای سایت هیچ کاهش رتبه ای ایجاد نمیکند و نهایتا گوگل اقدام به پاک کردن صفحات تکراری از نتایج میکند(نه مطلب اصلی)(توسط الگورتیم های خاصی که توسط گوگل برنامه نویسی شده است).

  همین که اگر نیازی بدین کار بود حتماً برنامه نویس مدیریت محتوا این مورد را اعمال میکرد.
 • سلام پس از اپلود اپادانا بر روی هاست این ارور میاد،برای چی میتونه باشه: Internal Server Error The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request. Please contact the server administrator at webmaster@yoursite to inform them of the time this error occurred, and the actions you performed just before this error.


  پاسخ مدیر سایت:
  سلام.

  در این مورد باید فایل .htaccess رو از روت پوشه حذف کنید.
 • سلام یه سوال اگه بخوای قالب ادامه مطالب از قالب اصلی جدا باشه چه فایلی باید بهش اضافه بشه؟


  پاسخ مدیر سایت:
  سلام

  تگ more داخلش هرچی باشه اگر مطلب ادامه داشته باشه نشون میده وگرنه هیچی نشون نمیده. از این تگ میتونی کمک بگیری
 • سلام

  منظور من این است که قالب صفحه ی ادامه مطالب پست ها با قالب اصلی سایت فرق بکنه یعنی کلا دوتا قالب مجزا باشه البته میشه از home.tpl و body.tpl استفاده کرد. ولی مشکل کار اینجاست که فایل post.tpl داخل صفحات ادامه مطلب اجرا میشه و اگه استایل صفحه پست های صفحه ی اول با صفحه ادامه مطلبت فرق کنه کلا میریزه بهم. نمی دونم منظورمو رسوندم یا نه؟


  پاسخ مدیر سایت:
  سلام

  متاسفانه این امکان رو من به شخصه ندیدم و چون تا بحال نیاز نداشتم اصلا ایده ای در این مورد به ذهنم نمیرسه.
 • یه سوالی داشتم چه جوری میشه داخل صفحه اصلی آی میتران تعداد مشاهده پست ها را ننوشته ولی وقتی وارد خود پست میشی تعداد مشاهده پست نوشته شده مثلا  نوشته 81 بار مشاهده شده  درحالی که داخل صفحه اصلی ای میتران نوشته نشده مگه هردوتا صفحه post.tpl را اجرا نمی کنند!


  پاسخ مدیر سایت:
  از تگ [more] استفاده شده. هرچیزی که داخل این تگ کانتیر قرار بگیرد زمانی که کاربر روی ادامه مطلب کلیک کند قابل مشاهده خواهد بود
 • ممنون جالب شد. ولی فکر نکنم مشکلی حل کنه به این علت که تو ادامه مطلب هرچیزی که هم که تو این تگ نباشه  اجرا می شه. البته من ایده دارم میشه عنوان پست با لینک مازول موبایل باشه یعنی وقتی روی عنوان پست کلیک کرد بره تو مازول موبایل لینکشم اینجوری میشه amp.{id}.html  و قالب مازول موبایل قابلیت تنظیم و طراحی داره ولی مشکل اینجاست که سایت مپ آدرس قبلی پست میده و باید از سایت مپ دستی استفاده کرد


  پاسخ مدیر سایت:
  بالاخره هر سیستم تو کار باگی هایی (وردپرس با اون عظمت کلی باگ داره که ماهانه آپدیت نیده) داره که توسعه دهنده در بار اول اونو نمیبینه و رفته رفته حین کار دیده میشه و با آپدیت جدید اون باگ رفع میشه. مهم ترین چیزی که الان به نظر میرسه که باید انجام داد ارتقا و توسعه هسته سیستم هست باید روی اینکار تمرکز کرد قبلا هم گفتم باید برای اینکار تیم باشه و تیمی انجام بشه.

  حالا به نظرم اگر بتونید php  یاد بگیرید و برای ارتقا هسته کمک کنید بسیار مفیدتر از حال حاضر خواهد بود.

   
 • موضوعی که هست یه فایل جادویی دیگه ای وجود داره به اسم_ single-post.tpl _ که قالب ادامه مطلب میشه داخلش طراحیش کرد. و کافیه هرجایی که دوست داری مطلب قرار بگیره تگ {content} داخل قالبت قرار بدی با کمی خلاقیت میشه به اون طراحی دلخواه برسی یه ذره شرایط بهتره.


  پاسخ مدیر سایت:
  خیلی هم عالی.

  اگر مقدوره تست کنید و شرح کارشو در یک خط توضیح بدین تا به قسمت فایل های جادویی اضافه بشه.

  ممنون
 • و میشه  فایل post.tpl را در ادامه مطلب تغییر داد! برای این کار کافیه مسیر modules/posts/functions.php در روت اصلی سایت پیگیری بشه خط شماره 512 پاک بشه و این کد جایگزین بشه.__  if ($single){$itpl = new template('more.tpl', $tpl->base_dir);}else{$itpl = new template('post.tpl', $tpl->base_dir);}      ____ یه فایل more.tpl به پوشه قالب اضافه کنی و داخلش کد های استایل مورد نظر خودت که قصد داری تو ادامه مطلب اجرا بشه را بنویسی توایع و تگ هاش همون تگ های post.tpl هستند با این تفاوت که فقط در ادامه مطلب اجرا می شوند اگر کدش به طور کامل برات نیومد فایل برای دانلود میزارم-لینک دانلود_ البته من این روش  سرچ کردم خودم نساختم


  پاسخ مدیر سایت:
  اوکی در آپدیت 1.0.5 تست میکنم و اگر مشکلی در جایی ایچاد نکنه اضافه میکنم.
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *